عضو کمیسیون کشاورزی مجلس: زمین خواری و تغییر کاربری اراضی کشاورزی با مجوزهای قانونی


شمس الله شریعت نژاد ˈ نماینده مردم رامسر، تنکابن و عباس آباد، ضمن درخواست از دولت برای ورود جدی به مبارزه با پدیده زمین خواری و تغییر کاربری اراضی، گفت: دولت برای مقابله با این پدیده با دو گروه سوداگران که با استفاده از روابط خاص و کشاورزان که مجبور به فروش زمین هستند با دو شکل متفاوت برخورد کند.

وی مقابله هر چه سریع تر با تغییر کاربری اراضی کشاورزی و زراعی، گفت: در بحث تغییر کاربری اراضی دولت باید در ابتدا سوءاستفاده کنندگان و دوم کشاورزانی که مجبور به این کار هستند را در نظر داشته و با این دو گروه برخورد متفاوت داشته باشد.

 

وی تصریح کرد: در بحث تغییر کاربری اراضی، افرادی هستند که با دریافت مجوزهای غیرقانونی با استفاده از کانال ها و روابط خاص کار خود را پیش می برند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس با بیان اینکه این افراد سوءاستفاده گر زمین را با قیمت ارزان می خرند و باقیمت بسیار بالایی می فروشند، تاکید کرد: باید با این افراد به صورت جدی برخورد شود.

این نماینده مجلس تصریح کرد: گروه دوم که در بحث تغییر کاربری زمین موردتوجه اند، مردمی هستند که زمین های زراعی را با قیمت ناچیزمی فروشند که باید بررسی شود چرا سود و منفعت اقتصادی لازم برای فعالیت های زراعی وجود ندارد و مردم زمین های کشاورزی حاصلخیز را با قیمت بسیار پایینی می فروشند.

نماینده رامسر، تنکابن و عباس آباد با بیان اینکه در شمال کشور، بهترین و حاصلخیزترین زمین ها فروخته می شود، گفت: این کار دو علت دارد، یکی اینکه واحد اراضی در منطقه قطعاتش کوچک بوده و دوم اینکه کشاورزی در این واحدها اقتصادی نیست.

وی ادامه داد: برای رفع این مشکلات باید به کشاورزان تسهیلات کم بهره و تضمین خرید داده شود تا با کاهش ریسک کشاورزی انگیزه کشاورزان برای ماندن در زمین های کشاورزی و ادامه فعالیت در این اراضی افزایش یابد.

شریعت نژاد با یادآوری اینکه کشاورز در روستاست و از روابط بین الملل و چگونگی واردات و صادرات خبر ندارد، گفت: چون ریسک کار کشاورزی بسیار بالاست مردم زمین ها را می فروشد و دولت باید به این موضوعات توجه ویژه ای داشته باشد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر مردم شمال کشور مشکل آب دارند و باغات مردم در حال خشک شدن است که باید برای آن چاره ای اندیشیده شود.


بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
تگهای مطلب :
  • بازدید : 244

نظرات این مطلب :

نام شما
ایمیل شما


کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
کد را وارد کنید