شریعت نژاد در نطق میان دستور: تولید محصولات قابل رقابت در جهان نیازمند توجه به منابع داخلی است/ تعطیلی ثامن‌الحجج موجب ایجاد مشکلاتی برای مردم شده


به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، شمس اله شریعت نژاد در نشست علنی امروز(چهارشنبه 10 شهریور) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با درود و سلام به امام  عصر(ع) و همچنین درود به ارواح شهدا و امام شهدا و آرزوی طول عمر پربرکت برای مقام معظم رهبری گفت: اکنون که در راستای تحقق اهداف سند چشم انداز در قالب تنظیم برنامه ششم توسعه هستیم باید به توسعه اقتصادی، افزایش تولید، ایجاد اشتغال، ارتقاء رفاه و پیشرفت همه جانبه توجه شود و در این راه باید طرحی نو درانداخت.

 

نماینده مردم تنکابن، عباس آباد و رامسر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تجربه برنامه های گذشته توسعه نشان داده که بسیاری از اهداف به صورت آرمانی بوده است که این موضوع باعث شد تحقق اهداف کم باشد.

 

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: دستیابی به سرمایه گذاری سالانه 723 هزار میلیارد تومان و ایجاد اشتغال برای 990 هزار نفر، محتاج تصمیمات تحول گرا و اتخاذ راهکارهای متفاوت است؛ امید است که مجلس و دولت در این راه موفق باشند.

شریعت نژاد ادامه داد: کلیدی ترین راهکار توسعه اقتصاد ایجاد فضای رقابتی و بهره گیری از مشارکت مردم و همچنین دوری جستن از اقتصاد دولتی است. اینکه هر ساله 70 درصد بودجه به شرکت های دولتی اختصاص داده شود موجب انگیزه کشی برای غیر دولتی ها می شود این در حالی است که برای رونق تولید و ایجاد اشتغال باید به مزیت های کشور توجه شود.

 

وی افزود: اصرار به تولید محصولی که امکان تولید و تأمین منابع اولیه آن با اتکا به منابع طبیعی کشور وجود ندارد باعث عدم توان رقابت در بازارهای جهانی می شود و در نهایت محکوم به ورشکستگی خواهد بود. در این راستا باید به مزیت های مناطق مختلف کشور توجه شود تا زمینه کاهش هزینه تولید فراهم شود.

 

شریعت نژاد خطاب به رئیس جمهور گفت: از تلاش های دولت در زمینه سیاست خارجی، طرح تحول سلامت و کنترل تورم تشکر می کنم. بهره گیری از منابع در اختیار، با تکیه به منابع بخش خصوصی به سهولت می تواند به افزایش تولید ملی، رونق اشتغال و جلوگیری از مهاجرت منتهی شود متأسفانه دولت در برخی مناطق با تصمیم گیری ها باعث افت سطح اشتغال شده است.

 

وی افزود: مصوبه دولت در خصوص قطعات ده هکتاری که منحصر به غرب استان مازندران است موجب لغو مصوبه سال 90 شده و با این کار دولت امکان بهره گیری در حوزه گردشگری را ممکن می ساخت که در این رابطه باید عنوان کرد پاک کردن صورت مسئله صحیح نیست.

 

شریعت نژاد افزود: حدود 5 هزار هکتار از اراضی منطقه بلاتکلیف است که در این رابطه باید تجدیدنظر شود و نکته دیگر اینکه از سواحل زیبای مازندران در حوزه گردشگری و پرورش ماهی بهره کافی برده نمی شود و این منطقه فاقد یک اسکله گردشگری است این در حالی است که توسط توان بخش خصوصی می توان به این موضوعات رسیدگی کرد.

وی با انتقاد از اینکه عدم ایجاد سازمان عمران سواحل گفت: باید سرمایه گذاری های لازم در منطقه انجام شود و از ظرفیت جنگل ها استفاده کافی بشود و نباید فراموش کرد در سال های اخیر حتی یک پارک جنگلی نیز در مناطق شمال کشور اضافه نشده است.

 

شریعت نژاد افزود: تعطیلی موسسه ثامن الحجج با اصرار بانک مرکزی که حدود 14 شعبه آن در شهرها تنکابن، رامسر و عباس آباد است موجب ایجاد مشکلات برای مردم منطقه شده و باعث رکود اقتصادی نیز شده است که باید به این موضوع رسیدگی شود.

 

وی با تاکید بر لزوم توجه به باغداران و کشاورزان گفت: از ظرفیت پرورش گل و گیاه و کیوی در منطقه استفاده نمی شود و علی رغم سرمایه گذاری انجام شده به دلیل عدم امکان صادرات به محصول کیوی که معمولاً به صورت ارگانیک تولید می شود باغداران با مشکلات روبرو شده اند این در حالی است که باید در این رابطه بازاریابی صورت گیرد و نباید فراموش کرد با توجه به موضوعات مذکور می توان زمینه اشتغال زایی را فراهم کرد.

 

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: عدم بهره برداری از اراضی مستعد منطقه نشان از این دارد که دولتمردان خیلی به کارهای نو توجه نمی کنند و همچنین باید زیرساخت های منطقه تکمیل شود.

 

شریعت نژاد افزود: تسریع در ساخت آزادراه تهران شمال، جاده تنکابن – الموت – قزوین، احداث بیمارستان و احداث کمربندی در شهرها، تأمین آب شرب و کشاورزی و تقویت ولتاژ برق پروژه هایی هستند که در منطقه با بلاتکلیفی روبرو شده اند و دولت باید به این موضوعات توجه کند.

 

نماینده مردم تنکابن، عباس آباد و رامسر در مجلس شورای اسلامی افزود: از دولت انتظار داریم که در راستای پیشرفت منطقه استان مازندران غربی تشکیل شود و همچنین با ایجاد منطقه آزاد و تعیین تکلیف 5 هزار هکتار از اراضی رها شده زمینه اشتغال و رونق اقتصادی را در منطقه فراهم کند./

 


بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
تگهای مطلب :
  • بازدید : 0

نظرات این مطلب :

نام شما
ایمیل شما


کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
کد را وارد کنید