شریعت نژاد: شریعت نژاد: امسال ۲۰ هزار تن کیوی در سردخانه ها باقی ماند/ دولت به سه محصول اساسی کشاورزی غرب مازندران توجه نمی کند


نماینده مردم شریف تنکابن ،رامسر و عباس آباد در مجلس با بیان اینکه صادرات محصولات کشاورزی نیازمند دیپلماسی بین المللی است،گفت: اردیبهشت ماه امسال ۲۰ هزار تن کیوی در سردخانه های باقی ماند.

 

شمس الله شریعت نژاد درگفت وگو باخبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت تولید محصولات کشاورزی درغرب استان مازندران، گفت:محصولات اساسی کشاورزی ما در غرب استان مازندران  محصول کیوی،گل و گیاه را تشکیل می دهد؛البته دراین  حوزه انتخابیه محصولات کشاورزی بهینه ای دیگر نیز به زیرکشت می رود؛اما این سه محصول  ذکر شد فراگیرتر هستند.

 

دولت به سه محصول اساسی کشاورزی غرب مازندران توجه نمی کند

نماینده مردم تنکابن،رامسر و عباس آباد درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت به سه محصول اساسی کشاورزی غرب مازندران توجه نمی کند؛ اما به دنبال جلوگیری از تغییرکاربری اراضی و  باغی است،ادامه داد:دولت اعلام می کند به اراضی کمتر از 3هزارمتر هیچگونه تسهیلاتی تعلق نگیرد؛بنابراین مردم نمی توانند که  اراضی شان را وسعت  دهند؛زیرا اراضی کشاورزی در منطقه ما سرانه اش کمتر از  3 هزارمتر است.

 

وی با بیان اینکه محصولات باغی  ما دراین حوزه انتخابیه خرید تضمینی ندارد،گفت:عدم خرید کیوی،کشاورز را مجبور کرد محصول را دور بریزد.

 

نماینده  مردم تنکابن،رامسر و عباس آباد در مجلس با بیان اینکه  صادرات محصولات کشاورزی نیازمند دیپلماسی بین المللی  است، گفت: امسال 20 هزارتن کیوی  در سردخانه ها باقی ماند و کشاورز را مجبور کرد تنها  این محصول  را با نرخ کیلویی 450 تا 500 تومان بفروش برساند؛در حالیکه این محصول باید کیلویی3هزارتومان بفروش برسد.

 

شریعت نژاد،ادامه داد:متاسفانه صنایع تبدیلی درکشورما بسیارضعیف است و این درحالی است که ما می توانیم به سادگی با صنایع تبدیلی مدرن محصول کیوی را تبدیل به ارزش افزوده کنیم تا علاوه برجلوگیری از خرابی محصول،بتوانیم محصول کیوی را با ارزش افزوده به ریل صادرات رهنمون کنیم.

 

 وی افزود:دولت باید با یک برنامه زیری کارآمد،وضعیت تولید کشاورز را بهبود ببخشد تا بتواند از اراضی کشاورزی  نیز به نحومطلوب  پاسداری کند؛بنابراین بطورمثال گلخانه های مناسبی دراستان وجود دارد که شامل گل های باکیفیت ایرانی است که می توان با یک برنامه ریزی مدون ضمن حمایت از کشاورز،محصول گل  را  به چرخه صادرات بفرستد.

 

شریعت نژاد با بیان اینکه دولت باید زمانی که محصولات کشاورزی ازجمله چای را خریداری می کند،در زمان تعیین شده بهای آن را پرداخت  کند،یادآورشد:نباید تمام  ریسک در صنعت کشاورزی  متوجه کشاورز باشد.

عضوکمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه ما نیازمنددیپلماسی بین المللی جهت بازاریابی برای صادرات محصولات کشاورزی هستیم،یادآورشد:نباید تنها  به 7 تا 8 محصولات استراتژیک برای کاشت،داشت و برداشت مورد حمایت قرار بگیرد؛بلکه باید نگاه ویژه ای برای افزایش بهینه تولیدات داخلی در دیگر محصولات کشاورزی نیز داشته باشیم./

 

 

 


بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
تگهای مطلب :
  • بازدید : 0

نظرات این مطلب :

نام شما
ایمیل شما


کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
کد را وارد کنید