شریعت نژاد:وجود خیل جوانان بیکار حکایت از عدم مدیریت کارآمد در کشور دارد


نماینده مردم شریف تنکابن،رامسر و عباس آباد در مجلس از رئیس جمهور درخواست کرد که امکان سرمایه گذاری بخش خصوصی را که مدت ها است گرفتار کج سلیقگی و مشکل آفرینی دستگاه های دولتی است برطرف کنند.

 

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، شمس الله شریعت نژاد در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 11 اسفند) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود، افزود: قطعا اجرایی شدن برجام با امید به توفیقات پسابرجام از جمله عوامل تشویقی برای حضور امیدوارانه نسل جوان در انتخابات اخیر بوده است؛ تلاش برای ایجاد اشتغال از طریق بالفعل کردن استعدادهای بالقوه بر اساس مزیت‌های منطقه ای و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی می تواند فضای امیدواری را ارتقا ببخشد.

 

نماینده مردم شریف تنکابن،رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مهندسی صنعت توریسم با توجه به شرایط متنوع طبیعی، تاریخی و فرهنگی و اجتماعی در کشور ما ضروری است و با وجود شرایط خاص کشور که در منطقه خاورمیانه منحصر به فرد است، وجود این همه بیکار با بکر ماندن منابع و عدم بهره برداری اصولی جای تعجب ندارد.

 

این نماینده مردم در مجلس نهم، از رئیس جمهور درخواست کرد که امکان سرمایه گذاری بخش خصوصی را که مدت هاست گرفتار کج سلیقگی و مشکل آفرینی دستگاه های دولتی است برطرف کنند.

 

وی یادآور شد: وجود این همه جوان بیکار در مناطق زرخیز تنها حکایت از عدم مدیریت کارآمد دارد و حفظ محیط زیست بدون بهره برداری اصولی از آنها ممکن نخواهد شد و صرف نگاه‌بخشی دستگاه های اجرایی مختلف که خود را موظف به پاسخگویی نمی دانند نیاز به تدبیر دولت و مجلس است.

 

شریعت نژاد افزود: از جمله مصادیق بهره برداری اصولی که می تواند بسیاری از مشکلات حوزه اشتغال را به سرعت در غرب مازندران برطرف کند در مواردی قابل ذکر است به عنوان مثال استفاده از ظرفیت دریای مازندران جهت پرورش ماهی در قفس با حمایت از بخش خصوصی ضرورت جدی دارد.

 

نماینده مردم شریف تنکابن،رامسر و عباس آباد در مجلس نهم ادامه داد: این فعالیت سال هاست که در سایر کشورها در حال انجام است و با وجود آنکه ظرفیت تولید حداقلی آن در دریای مازندران رقمی بالاتر از 500 هزار تن در سال می باشد لکن مورد حمایت جدی نیست.

 

این نماینده مردم در مجلس نهم، تاکید کرد: توسعه صنایع تبدیلی می تواند مشکل بازاریابی تولیدات کشاورزی به ویژه در حوزه محصولات باغی را که امروز از چالش های جدی تولیدکنندگان است را مرتفع کند و ضمن ایجاد اشتغال برای جوانان و ایجاد ارزش افزوده فرصت های صادراتی را فراهم کند.

 

وی افزود: توسعه فعالیت های طبیعت گردی بهره گیری از جاذبه های طبیعی و کمک به گردشگران برای کمک به بهره گیری از مواهب زیبای طبیعی به ویژه در شمال کشور موجب اشتغال زایی و درآمدزایی بالایی است؛ همچنین تسهیل در تردد و رفت و آمد گردشگران خود از جاذبه های گردشگری است که باید به آن توجه شود از سویی دیگر ارتقای سطح بهداشت و درمان در منطقه پرجاذبه غرب مازندران می تواند به اشتغال زایی منجر شود.

 

شریعت نژاد گفت: بهره گیری از مزیت های مرزی در غرب مازندران امری کاملا مغفول مانده است و ایجاد منطقه آزاد تجاری می تواند موجبات افزایش درآمد و اشتغال را فراهم کند؛ انتظار است در فضای پسابرجام تسهیلات با اولویت به عنوان سرمایه در گردش مورد توجه قرار گرفته و بانک ها با اصلاح نظام بانکی در ریسک سرمایه گذاری مشارکت کنند.

 

این نماینده مردم در مجلس نهم، تاکید کرد: بدیهی است رویه حاکم بر بانک ها که تنها به کسب درآمد بدون پذیرش دکترین ریسکی در پرداخت تسهیلات می اندیشند مغایر با انتظارات و معارف اسلامی است. ضرورت ایجاد سایت مرکزی برای راهنمایی سرمایه گذاران و گردشگران داخلی و خارجی از جمله مواردی است که می تواند سقف اشتغال زایی را ارتقا بخشد.

 

وی خطاب به رئیس جمهور یادآور شد: پایانه گل و گیاه در شهرستان عباس آباد که با هدف پشتیبانی از فعالیت گلکاران در غرب استان مازندران از بیش از 10 سال گذشته شروع شده به علت برخی سوءاستفاده ها راکد مانده در حالی که این پایانه می توانست تحولات اساسی را جهت اشتغال زایی و درآمدزایی در منطقه ایجاد کند.

 

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: بازنشستگان قدیمی در شرایط سخت اقتصادی با توجه به پایین بودن حقوق، محتاج عنایت بیشتری از سوی دولت و مجلس هستند.

 

نماینده مردم شریف تنکابن،رامسر و عباس آباد  در مجلس افزود: تأمین نهال های کشاورزی با کیفیت، محتاج سازوکارهای نظارتی است. کودهای شیمیایی و سموم مورد استفاده کشاورزان علیرغم قیمت بالا فاقد کیفیت بوده و جای تأسف است که این محصولات با وجود این همه دستگاه های نظارتی در کشور تولید می شود و حتی یک مورد برخورد نیز با متخلفان صورت نمی گیرد.

 

شریعت نژاد خطاب به وزیر کشاورزی، گفت: محصول کیوی در سال جاری با توجه به هزینه جاری آن برای تولیدکنندگان با توجه به اینکه از مزیت صادراتی برخوردار است در سردخانه ها روی دست تولیدکنندگان مانده است.

 

وی درتذکری به وزیر اقتصاد، افزود: تسریع در پرداخت مطالبات سپرده گذاران مؤسسه ثامن الحجج(ع) خصوصا در شعبات مختلف شهرستان های تنکابن، رامسر و عباس آباد مورد انتظار است.

 

نماینده مردم شریف تنکابن،رامسر و عباس آباد در مجلس نهم ادامه داد: مرکبات در سال جاری پیک برداشت را داشته است کشور ما در شرایط فعلی بیش از 4برابر نیاز کشور تولید میوه دارد و استعداد به مراتب بیش از این است لذا چگونه است که واردات بی رویه و به اصطلاح قاچاق میوه صورت می گیرد؛ قاچاق محصولات کشاورزی از جمله میوه که می تواند موجب برهم زدن نظام اقتصادی خصوصا اقتصاد کشاورزی و ورود آفات شود چگونه به سهولت انجام می شود./

 


بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
تگهای مطلب :
  • بازدید : 0

نظرات این مطلب :

نام شما
ایمیل شما


کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
کد را وارد کنید