شریعت نژاد:امکان خودکفایی در حوزه برنج در شرایط فعلی ممکن نیست/ باید راندمان تولید در واحد سطح را بالا برد


نماینده مردم شریف تنکابن،رامسر و عباس آباد در مجلس با انتقاد از واردات بی رویه برنج،گفت: در شرایط فعلی امکان خودکفایی در حوزه برنج را نداریم بنابراین باید راندمان تولید در واحد سطح را بالا ببریم.

 

شمس الله شریعت نژاد درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت،با انتقاد از واردات بی رویه برنج، گفت:ما کشوری هستیم که در شرایط فعلی امکان خودکفایی درحوزه برنج را نداریم و باید راندمان را در واحد سطح بالا ببریم.

 

نماینده مردم شریف تنکابن،رامسر و عباس آباد در مجلس با اشاره به اینکه به منظور دستیابی به خودکفایی در تولید برنج باید کشت گونه‌های پرمحصول را بیشتر مورد توجه قرار دهیم،افزود:علاوه بر آن باید کیفیت این گونه ها را ارتقا دهیم تا هم برای کشاورزان وبرنجکاران صرفه اقتصادی داشته باشد و هم اینکه محصول تولید شده از کیفیت لازم برخوردار باشند.

عضوکمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس تاکید کرد:ازسوی دیگر باید واردات برنج مدیریت شود، البته معنای این حرف این نیست که اصلا برنج وارد نکیم، چرا که در فضای فعلی این کار شدنی نیست.

 

واردات به نحوی نباشد که هرسال به اندازه چند سال آینده برنج وارد کشور شود

شریعت نژاد تصریح کرد: البته باید مسئولان دقت کنند که واردات به نحوی نباشد که هر سال به اندازه چند سال آینده برنج وارد کشور شود؛چون این اقدام انگیزه کشاورزان را ازبین برده و سطح زیرکشت برنج روز به روز کمتر خواهد شد.

وی اظهارداشت: شغل برنج کاری فعالیتی است که اگر تعطیل شود،نسل‌های امروزی به دنبال این کار نمی روند،چراکه این حرفه کار سخت و دشواری است به همین علت دولت باید از برنج کاران به صورت ویژه حمایت کند.

 

توقف از واردات بی رویه اولین گام حمایت از شالیکاران

این نماینده مردم درمجلس نهم ادامه داد:بهترین کار برای حمایت از تولید داخلی به خصوص کشاورزان جلوگیری از واردات بی رویه و غیرضروری حال چه قاچاق و چه هدایت شده و قانونی است.

 

عضوکمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس درخصوص اختلاف وازتخانه های صنعت،معدن وتجارت و جهادکشاورزی در مورد سرانه مصرف برنج درکشور و تاثیر مستقیم آن بر روند واردات این محصول،گفت:این یک بهانه بیشتر نیست تا مسئولان کار خود را توجیه کنند.

 

وی گفت: تعیین سرانه مصرف برنج یک کار کارشناسی و مشخص و قابل حصول است و چنین اختلافی قابل قبول نیست.

 

شریعت نژاد درمورد تعیین سهمیه برای واردکنندگان برنج از سوی وزارت جهاد کشاورزی به منظور کنترل واردات اظهارداشت:اگر وزارت جهادکشاورزی نتواند قاچاق برنج را کنترل و مدیریت کند وحجم وسیعی از برنج‌های وارداتی به کشور قاچاق باشد،این سیاست ها اصلا کارآمد نخواهد بود.

 

کنترل واردات قاچاقی برنج نیازمند عزم جدی مسئولان  

وی تصریح کرد: اولین کاری که باید صورت گیرد،این است که ما عزم جدی برای جلوگیری از واردات بی رویه قاچاق داشته باشیم.

عضوکمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس گفت: مجوزهای واردات باید متناسب با نیاز کشور باشد و در زمان مناسب و با میزان مناسب برنج وارد کشور شود.


بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
تگهای مطلب :
  • بازدید : 0

نظرات این مطلب :

نام شما
ایمیل شما


کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
کد را وارد کنید