شریعت نژاد:بیش از 75 درصد بودجه کشور در اختیار شرکت های دولتی است/ مزیت های ملی مورد توجه قرار نمی گیرد


عضو کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی گفت: تاکید بر مشارکت مردم و مزیت های کشور دو اصل کلیدی سیاست های اقتصاد مقاومتی است اما بیش از 75 درصد بودجه کشور در اختیار شرکت های دولتی است و اقتصاد غیر رقابتی را رقم می زند و مزیت های ملی نیز متاسفانه چندان مورد توجه قرار نمی گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت شمس الله شریعت نژاد در نشست علنی امروز یکشنبه(31 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود گفت: برای تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان که در جهت دفاع از حقوق ملت ایران و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی تلاش می کنند آرزوی توفیق دارم.

نماینده مردم شریف تنکابن،رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی با تشکر از ابتکار و مهارت دولت تدبیر و امید در مهار تورم و توسعه سلامت افزود: دو نکته کلیدی در سیاست های 24 گانه اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری تاکید بر مشارکت مردم و مزیت های کشور است.

عضو کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس تصریح کرد: تکیه بر دو موضوع فوق از آن جهت حایز اهمیت است که بیش از 75 درصد بودجه کشور  در اختیار شرکت های دولتی است و اقتصاد غیر رقابتی را رقم می زند و مزیت های ملی نیز متاسفانه چندان مورد توجه قرار نمی گیرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: مصادیق عدم توجه به مزیت های ملی خصوصا منابع طبیعی بسیار زیاد است که از جمله این مزیتها در استان مازندران وجود اراضی محدود و در عین حال بسیار حاصلخیز اعم از جلگه،جنگل ومراتع بالا دست است که در شرایط کاملا بلاتکلیفی در بحث سیاست گذاری و بهره گیری از توان طبیعی آنها قرار دارند.

وی افزود: دریای مازندران در پایین دست که استعداد بالا در حوزه گردشگری و آبزی پروری و تجارت و بازرگانی دارد با کمترین ظرفیت تنها در حوزه بازرگانی فعال است این در حالی است که جمع کثیری از جوانان بیکار و تحصیلکرده و مستعد منتظر اقدام دولت می باشند.

شریعت نژاد گفت: مشکل اساسی این است که متاسفانه هیچ برنامه ای که متکی بر مزیت های منطقه و تاکید بر مشارکت مردم داشته باشد خصوصا در سه شهرستان غربی استان مازندران،تنکابن و رامسر و عباس آباد از گذشته وجود ندارد وبه همین اعتبار پاسخگویی به خیل عظیم جوانان جویای کار عملا ممکن نمی‌باشد و این منطقه زمانی به بهانه کشاورزی و امروز به بهانه گردشگری عقب نگهداشته شده است.

وی ادامه داد: به ورد به فصل گرما و هجوم گردشگران به استان‌های شمالی به خصوص غرب استان مازندران، کمبود شدید آب شرب و ترافیک بر مشکلات جاری مردم می‌افزاید.

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: حفظ طبیعت شمال کشور خصوصاً شهرستان‌های مذکور انتظار همه مردم ایران است، ما حجم زیاد و انبوه جوانان بیکار در حاشیه این منابع مستعد که منتظر باز کردن افقی روشن برای آینده خود در زمینه اشتغال و تولید از ناحیه دولت می‌باشند، عملاً بر عمق این مشکل می‌افزاید.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ادامه داد: ضمن اینکه با ریختن زباله در این طبیعت زیبا بدون هدایت اصولی پسماند و تامین بودجه برای امحای زباله، تحقق امر حفاظت این مناطق قطعاً ممکن نمی‌باشد.

وی تصریح کرد:‌عدم وجود راه‌های مناسب با وجود همه مکاتبات و پیگیری‌های انجام شده خود بر این مشکل و معضل افزوده است و جالبتر اینکه برنامه‌های راهسازی نیز در دولت بعضا‌ معطل مانده و بلاتکلیف رها شده که از جمله آنها می‌توان به کمربندی شهرستان‌های عباس‌آباد، سلمان‌شهر و نشتارود که همواره خاطره تلخ در اذهان مسافران و گردشگران باقی می‌گذارد است.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: برای غرب استان مازندران که جمع کثیری از مردم در مساحتی محدود و محصور در میان جنگل و دریا قرار دارند، ایجاد منطقه آزاد تجاری و گردشگری می‌تواند راهکاری کلیدی برای توسعه منطقه باشد و این خواسته مورد انتظار مردم و نمایندگان منطقه است.

شریعت‌نژاد گفت: از دولت انتظار می رود با نگاه واقع بینانه  برنامه کاربردی برای تعیین افق آینده توسعه غرب استان مازندران تهیه و به مرحله اجرا درآورد.

وی تصریح کرد: برای مهار بیش از یک میلیارد متر مکعب آب شیرین منطقه احداث سد پیش بینی و به مرحله اجرا درآید.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تاکید بر توجه به حقوق و مطالبات معلمان و بازنشستگان فرهنگی ادامه داد: موضوع توسعه شبکه راههای غرب استان مازندران با جدیت بیشتری مورد توجه قرار گیرد و اعتبار مکفی برای این منظور اختصاص یابد.

وی ادامه داد: برای توسعه اسکله ها  و فعالیت آبزی پروری در دریای خزر  از سوی وزارتخانه ها توجه ویژه ای صورت گیرد، همچنین انحصار برخی فعالیت ها که مزیت کشور می باشد و در اختیار برخی افراد و یا شرکت ها است شکسته شود که از جمله آنها تولید گوشت مرغ است.

شریعت نژاد افزود: شائبه وجود آنفولانزای مرغی در یک مرغداری خانگی نباید موجب تعطیلی مرغداری درشمال کشور شود.

وی گفت: بانک ها در خصوص امهال وامهای کشاورزان آسیب دیده از برف سال 92با وجود مصوبه دولت همکاری نداشتند و وزیر اقتصاد و دارایی باید به مدیران عامل این بانک ها تذکر جدی بدهند./


بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
تگهای مطلب :
  • بازدید : 0

نظرات این مطلب :

نام شما
ایمیل شما


کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
کد را وارد کنید