شریعت نژاد : ادغام سازمان محیط زیست با سازمان جنگل‌ها و مراتع حلال مشکلات نیست/ ضرورت توجه محیط زیست به طرح‌های کیفی


 شمس اله شریعت نژاد عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منایع طبیعی مجلس درباره پیشنهاد ادغام سازمان محیط زیست با سازمان جنگل‌ها، گفت: با توجه به اینکه سازمان جنگل ها 83 درصد خاک کشور را داشته و یک سازمان وسیع، حاکمیتی و اجرایی است بر این اساس ادغام سازمان محیط زیست در آن به صلاح نیست.

 

شمس‌اله شریعت‌نژاد در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، درخصوص موضوع تحقیق و تفحص ازسازمان محیط زیست، گفت: ازمدت ها پیش به دنبال تشکیل جلسه ای با رئیس سازمان محیط زیست درخصوص روشن شدن برخی ابهامات دراین سازمان هستیم تا شاید تحقیق و تفحص اجرایی نشود، اما هنوز این جلسه تشکیل نشده است.

 

نماینده مردم شریف تنکابن، رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به طورقطع تحقیق و تفحص برای مجلس شورای اسلامی ایجاد هزینه می‌کند، البته باید تاکید کرد که عمده دلایل تحقیق و تفحص‌ها مربوط به گذشته بوده و دردولت جدید مطرح شده است، هرچند که درحال حاضر جهت‌گیری‌های مثبتی را از محیط زیست شاهد هستیم بنابراین شاید با تعامل و همکاری، بسیاری از مشکلات حل شود.

 

وی درباره عمده محورهای تحقیق وتفحص از سازمان محیط زیست، افزود: مهم‌ترین موضوع موردنظر نمایندگان در این خصوص نگاه مدیران محیط زیست نسبت به مسائل مربوط به این سازمان، موانع توسعه ای سرراه این سازمان، اعمال سلیقه های مختلف در سازمان محیط زیست و عدم برخورد قوی سازمان محیط زیست در جلوگیری ازاجرای برخی طرح‌های هزینه‌بر برای نظام است.شریعت نژاد تاکید کرد: متاسفانه محیط زیست در برخی شرایط دستخوش مباحث سیاسی شده و تفاوتی ندارد که رئیس این سازمان چه فردی است، تنها باید به ضوابط و قوانین دراین سازمان توجه شود که این ضوابط به دولت هم وابسته نیست، بنابراین بی‌توجهی به قوانین برخوردهای سلیقه‌ای را در این سازمان به دنبال داشته است، اما باید به این نکته اشاره کرد که رویکرد فعلی مدیران در محیط زیست بسیار مثبت‌تر از دولت گذشته بوده و این واقعیتی انکارناپذیراست.

 

این نماینده مردم در مجلس نهم، درباره ادغام سازمان محیط زیست با سازمان جنگل ها و مراتع کشور، گفت: بعید است که این ادغام صورت گیرد زیرا مشکلاتی که هم‌اکنون دراین دو سازمان وجود دارد هیچ گاه با ادغام حل نخواهد شد، البته باید این سازمان قانونمند عمل کرده و نگاه بخشی صرف در برنامه‌ریزی نباید داشت؛ متاسفانه بارها دیده شده که سازمان محیط زیست به دنبال توسعه طلبی وگستردگی سطح کار بوده و خواهان توجه به مباحث کیفی نیست.

 

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، گفت: ادغام سازمان محیط زیست با سازمان جنگل‌ها و مراتع کشوربه طورحتم به ضرر محیط زیست است زیرا سازمان جنگل ها و مراتع 83 درصد خاک کشوررا داشته و یک سازمان وسیع،  حاکمیتی و اجرایی است، ازاین رو ادغام باعث هضم محیط زیست در سازمان جنگل ها و مراتع  شده و اقتدار این سازمان تحلیل می رود.


بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
تگهای مطلب :
  • بازدید : 0

نظرات این مطلب :

avatar
# نظر : 1

نصراله اکراسریان

تاریخ : 5 اردیبهشت 1394 20:29
هم من و هم شما میدانیم که جنگلها و مراتع در حال نابودی است و حفاظت از این منبع بی بدیل خدادادی میسور و ممکن نیست الا با ایجاد و اجرای نگاه حفاظت منهای بهره برداری.
دیگر زمان گول زدن خودمان گذشته است.
همه ما متخصصین چنگل میدانیم که تعهدات نسبت به برداشت در جنگل دروغی بیش نیست.
پس لطفا برای حفظ باقیمانده ی جنگل نگوییم ادغام سازمان جنگلها با محیط زیست امکانپذیر نیست.
همانطوریکه خروج دام یک برنامه ی نسنجیده و ناپخته و غیرقابل اجرا و غیر متناسب با ساختار اجتماعی شمال کشور بود و کک کسی هم از بابت این برنامه ی غلط نگزید پس بیایید یک بار و فقط یک بار سازمان جنگلها را از زیر دست جهاد کشاورزی خارج و ببریم زیرمجموعه نهادی نزدیکتر به شخص اول اجرایی کشور.تا شاید از رهگذر این جابجایی کسی به دادجنگل رسید؟
به نظر بنده نه لزوما برای نزدیکی به ساختار مقام اول اجرایی کشور بلکه برای حفاظت محض از جنگل و یا استراحت و یا هر عنوانی که از آن بوی توقف بهره برداری به مشام برسدبا ادغام سازمان جنگلها و محیط زیست مخالفت ننمایید
باتقدیم احترام
مهندس نصراله اکراسریان

avatar
# نظر : 2

رضاصالحی نزاد جایجانی

تاریخ : 26 تیر 1394 10:09
جناب دکتر سلام وعرض ادب واحترام. بنده معتقدم که سازمن محیط زیست و دامداری ودامپروری می بایست در سازمان جنگلهاومراتع وابخیزداری کشورادغام گردد. زیرااین مجموعه می تواند در کنار هم و باهمفکری وهمدلی وهمزبانی نسبت به احیاوبهره برداری وتوسعه ان وحفاظت محیط زیست و منابع طبیعی ودام ودامداری وتوسعه پایدر کشورکوشا باشند.بنده دیروزاعتقادی به این موضوع نداشتم ولی امروز چرا.بواقع با این کار بهتر می توانیم دارای یک وزارتخانه یا یک سازمان وسیع وحاکمیتی واجرایی ونظارتی باشیم و... با ارزوی توفیق و سربلندی برای حضرتعالی وکشور عزیزمان یران .رضاصالحی نزاد چایجانی

نام شما
ایمیل شما


کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
کد را وارد کنید