نماینده مجلس نسبت به روند فزاینده آلودگی دریای خزر هشدار داد


نماینده مجلس نسبت به روند فزاینده آلودگی دریای خزر هشدار دادعضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی نسبت به روند روز افزون آلوده سازی دریای خزر بویژه از طریق شیرابه های زباله و فاضلاب های خانگی و صنعتی هشدار داد.
"شمس الله شریعت نژاد" به خبرنگار ایرنا گفت: ورود انبوه آلاینده های زیست محیطی شامل شیرابه زباله، فاضلاب خانگی، صنعتی، تجاری، سموم کشاورزی و پساب واحدهای تولیدی به داخل رودخانه ها و سپس به دریای خزر نگران کننده است.
وی با اشاره به تاثیر مخرب و نابود کننده آلاینده ها در اکوسیستم دریای خزر، افزود: با ادامه چنین روندی هر اتفاق نگران کننده ای را برای دریای خزر باید انتظار بکشیم .نماینده تنکابن، رامسر و عباس آباد در مجلس گفت: طرح جمع آوری، تصفیه و دفع بهداشتی فاضلاب بویژه در شمال کشور که اجرای آن ازحدود دو دهه پیش با هدف جلوگیری از آلودگی محیط زیست و آب های زیرزمینی و حفظ اکوسیستم دریای خزر آغاز شد، تاکنون به علت کمبود اعتبار به پایان نرسیده است.
وی افزود: دولت از محل بودجه سال جاری کشور برای شتاب بخشی به اجرای طرح شبکه فاضلاب شهری اعتباراتی را در نظر گرفت که کافی نیست.
شریعت نژاد گفت: دولت و مجلس شورای اسلامی قبل از اجرای طرح های زیرساختی در کشور ابتدا باید حفظ طبیعت، آب و خاک در برخی از استان ها بویژه شمال کشور را در اولویت قرار دهند.
وی افزود: با پیگیری نمایندگان مجلس و مسوولان نهادهای ذیربط، تلاش می شود تا با افزایش اعتبار از منابع دیگر، روند اجرای طرح جمع آوری و دفع فاضلاب خانگی و صنعتی در مازندران در سال جاری شتاب گیرد.
طبق آمار منابع رسمی اکنون سالانه 400 میلیون متر مکعب انواع آلاینده ها در شمال کشور تولید می شود که فقط 40 درصد آن تصفیه و بقیه به صورت مستقیم و غیر مستقیم به دریای خزر می ریزد.
همچنین روزانه بیش از دو هزار تن زباله تولیدی استان های شمالی در عرصه های جنگلی به صورت غیربهداشتی دفع می شود.
طبق گزارش نهادهای رسمی، 80 درصد مسافران و گردشگران برای استفاده از دریا به مازندران سفر می کنند.


بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
تگهای مطلب :
  • بازدید : 399

نظرات این مطلب :

نام شما
ایمیل شما


کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
کد را وارد کنید