شریعت نژاد: جهاد کشاورزی سال 93 در خرید تضمینی محصولات کشاورزی عملکرد خوبی نداشت


عضو کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت با یادآوری اینکه متاسفانه در سال 1393 که سال انتزاع و تفویض وظایف به وزارت جهاد کشاورزی بود در حوزه خرید محصولات کشاورزی و تنظیم بازار مشکلاتی پیش آمد،می گوید: وزارت جهاد کشاورزی در خرید تضمینی محصولات کشاورزی و پرداخت مطالبات کشاورزان در سال 93 عملکرد خوبی نداشت که به عقیده بنده باید این موضوع را  به پای بی‌تجربه‌گی مسئولان این وزارتخانه نوشت.

 

شمس الله شریعت نژاد نماینده مردم شریف تنکابن،رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به عملکرد نامطلوب جهادکشاورزی در خرید تضمینی مرکبات می افزاید: شاید دلیل این عملکرد ضعیف یک بخش به کمبودها و در بخشی هم به علت عملکردهای منفی در سال‌های گذشته باشد،چرا که هنوز ریالی بابت مرکبات خریداری شده در زمستان سال 92  به کشاورزان پرداخت نشده، یعنی باوجود اینکه  یک سال و نیم است که این مرکبات توزیع شده ولی باغداران هنوز نتوانستند پول خود را از دولت بگیرند.

 

شریعت نژاد تاکید می کند:نتیجه برخوردهای این چنینی عدم اعتماد است که در حال حاضر هم این اتفاق افتاده و چالشی که پیش رو داریم ناشی از این مسئله بوده که قطعا در ایام عید تاثیر خود را بیشتر نشان خواهد داد. مشکل بعدی در رابطه با محصول کیوی است به طوری که در حال حاضر انبارها و سردخانه‌ها پرازکیوی است و متاسفانه امکان فروش این محصولات برای کشاورزان وجود ندارد.

 

عضو کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس اضافه می کند: در حالی که حداقل انتظار از وزارت جهاد کشاورزی این است که در مورد کالاهای استراتژیک عملکرد مطلوبی داشته باشد اما متاسفانه در این رابطه هم جای تردید و سوال وجود دارد که لازم است مورد بررسی قرار گیرد. به نظر می رسد باید این مسائل را به حساب کم تجربه‌گی وزارت جهاد کشاورزی بگذاریم چرا که یک ماه و نیم مشکل انباشت مرغ در انبارها را داشتیم و مرغها در سردخانه‌ها روی دست تولیدکنندگان مانده بود و روزهای پایانی سال دیدیم که حدودا قیمت مرغ تا دو سوم افزایش پیدا کرد.

 

شریعت نژاد تاکید می کند: حل کردن این معادلات محتاج یک اندیشه جدید است و باید ورود تازه‌ای به این موضوع صورت گیرد تا ببینیم چطور می‌شود دست دلالانی که هم سر تولید کننده کلاه می‌گذارند و هم سر مصرف کننده را از بازار کوتاه کرد و مشخص کرد جایگاه آن‌ها در رابطه با تنظیم بازار چیست و دولت با آن ها چگونه باید برخورد کند.

 

شریعت نژاد با بیان اینکه امیدواریم مسئولان حوزه کشاورزی از اتفاقات و تجربه های سال 93 درس عبرت بگیرند و در سال 94 بتوانند مشکلات بخش کشاورزی به ویژه خرید تضمینی محصولات را به شکل ریشه‌ای حل کنند،می گوید:  تاخیر در پرداخت بهای تضمینی محصولات خریداری شده از کشاورزان و عملکردهای مشابه،باعث سلب اعتماد کشاورزان می‌شود و این رویه با اقتصاد مقاومتی و دستیابی به خودکفایی در تضاد است چرا که این گونه رفتارها در واقع تحریک مردم به عدم کشت است.

 

شریعت نژاد می افزاید:بر این اساس در جامعه ما کسانی که کار کشاورزی می‌کنند نسبت به کسانی که دلالی می‌کنند نقش ضعیف‌تری دارند و احساس می‌شود در حق تولیدکنندگان جفا می‌شود و توجه لازم به این قشر وجود ندارد. در نتیجه این افراد کار و تولید را رها کرده و یا به دلالی و یا موارد مشابه آن،که بیشتر مصرف گرایی است تا تولید و طی کردن مسیر خودکفایی روی می‌آورند و  متاسفانه این روند در همه حوزه‌های بخش کشاورزی قابل مشاهده است.


بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
تگهای مطلب :
  • بازدید : 24

نظرات این مطلب :

نام شما
ایمیل شما


کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
کد را وارد کنید